26.2. – konjunkcija Jupitera i Venere

Sljedeći mjesec nam počinje sa konjunkcijom Jupitera i Venere. Već par dana pišem o tome kroz priče iz vedskih Purana koje opisuju arhetipe ovih planeta, a evo ovdje i nekoliko praktičnijih detalja o ovoj konjunkciji:

Jupiter je guru božanskih bića u univerzumu, dok je Venera ili Šukra učitelj “asura”, odnosno bića koja koriste materijalnu prirodu za svoje zadovoljstvo. U ovoj konjunkciji se sukobljavaju ova dva principa i natječu se za nadmoć. Inteligencija koja nas usmjerava prema višim ciljevima može biti zbunjena prilikama materijalnog uživanja i lako možemo postati žrtva nekih privremenih i trivijalnih zadovoljstava. Jupiter želi jedinstvo sa božanskim, a Venera želi jedinstvo sa materijalnim. Jupiter predstavlja težnju ka prosvjetljenju i duhovnosti, a Venera teži uživanju u materijalnom svijetu. Putevi ova dva učitelja su različiti; jedan podučava odricanju od materijalnog dok drugi podučava o korištenju materijalnih resursa i okolnosti. Zato se može desiti da inteligencija (koju predstavlja Jupiter) zbog neprijateljskog okruženja ovog znaka bude zavedena materijalnim vrijednostima. To predstavlja kompromis duhovnih vrijednosti da bi se zadovoljili neki materijalni prohtjevi.

Zbog svega rečenog u sljedećim danima dobro bi bilo potruditi se da  pronađemo ravnotežu, da pronađemo životnu mudrost dok istovremeno pokušavamo ostvariti idealno partnerstvo, ljubav, užitak i zadovoljstvo. Zna se dogoditi da u nadmetanju Jupitera i Venere zastupamo visoke vrijednosti pravednosti i morala, a istovremeno kršimo određene norme i padamo kao žrtva nekih nižih vrijednosti. To se ponašanje teško može razumjeti i jedino pojedinac sam sebi može pružiti objašnjenje i izgovor za takvo ponašanje.

I Jupiter, Guru, i Venera, Šukra; oboje su gurui, ali na suprotstavljenim stranama. Oboje imaju isti cilj, a to je da dovedu svoje sljedbenike na nivo dharme, slijeđenja univerzalnih principa. No, svako od njih se obraća drugačijoj publici i zato ima drugačije metode.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Comments