Krišna je, uz Ramu, najpoznatiji avatar Višnua. O Njemu se mnogo zna. Tvrdnja je Šrimad Bhagavatama da je Krišna Svevišnja Božanska Osoba te da je on izvor svih avatara (ili inkarnacija, kako se u raznim prijevodima avatari ili poslanici znaju nazivati).
Sve su spomenute inkarnacije ili potpuni dijelovi ili dijelovi potpunih dijelova Svevišnjeg, ali Šri Krišna je izvorna Božanska Osoba. Sve se inkarnacije pojavljuju na različitim planetima kad god bezbožnici izazovu uznemirenje, Gospodin se pojavljuje kako bi zaštitio vjerne. (Šrimad Bhagavatam 1.3.28.)
Kao što je u ovom stihu rečeno svi se avatari pojavljuju sa posebnim ulogama, a osnova svih pojava je zaštititi pobožne i ukloniti bezbožne elemente društva. To je zajedničko svih avatarima i u svakom ćemo pronaći istu svrhu iako se načini i modeli aktivnosti mijenjaju. Na taj se način pojavljuje i Krišna.
Prije Njegovog rođenja zlom kralju Kamsi bilo je pretkazano da će ga ubiti osmi sin njegove sestre Devaki koja se upravo udaje. Zato je Kamsa zatočio svoju sestru i njegovog supruga Vasudevu. Svakog potomka koji se rodio Vasudevi i Devaki je svojim rukama ubio. Sedmi potomak je bio iz maternice Devaki mističnim moćima Yogamaye odnesen u Gokulu, u dom Nande i Jašode te je izgledalo da je ta trudnoća završila poput spontanog pobačaja. Osmi sin je bio Krišna. Uređenjem Yogamaye je Vasudeva tijekom noći Krišnu odnio u Gokulu u dom svojih prijatelja Nande i Jašode, a od tamo donio djevojčicu koja je bila utjelovljenje Yogamaye ili boginje Durge. Kamsa je pokušao ubiti djevojčicu no ona se je pretvorila u Durgu koja je Kamsi saopćila da je uzrok njegove smrti već rođen i izvan je njegovog dosega.
Krišna je svoje djetinjstvo proveo u Gokuli i u Vrindavanu u domu kralja pastira Nanda Maharađa i Jašode. Njegove aktivnosti su opisane kao mješavina ljubavnih zabava sa gopijama (pastiricama), zabave sa dječacima pastirima (gopama) te borbe protiv i ubijanja raznih demona koje je slao Kamsa u misiji da uništi, odnosno ubije Krišnu koji je trebao biti uzrok njegove smrti. U ovim je zabavama Krišna pokazao vrhunce ljubavi i privrženosti u odnosima sa svojim bhaktama. Na taj je način postavio uzor ili primjer vrhunaca prakse bhakti yoge ili yoge devocije, predanosti, privrženosti ili čiste ljubavi prema Bogu, prema Apsolutu. Stanovnici Vrindavana su Krišnu smatrali svojim ljubavnikom, prijateljem, sinom ili susjedom. Nisu gajili odnos strahopoštovanja kao što je to inače prisutno u odnosu sa Bogom. Stanovnici Vrindavana su na taj način bili lišeni strahopoštovanja i mogli kultivirati čisti odnos ljubavi i privrženosti prema svom voljenom Krišni.
Krišna je na poziv Kamse otišao iz Vrindavana u Mathuru (grad gdje je stolovao Kamsa) te ga je ubio na slavlju koje je Kamsa priredio. Prilikom odlaska Krišne iz Vrindavana svi su stanovnici patili u odvojenosti. Osjećaji stanovnika vrindavane su prikaz najčišće ljubavi prema Bogu, bhakti yoge.
U zabavama nakon toga Krišna je uspostavio vladavinu Ugrasene, oca Kamse kojeg je zli Kamsa zatočio u tamnici. Njegove aktivnosti u događajima pred ratom na Kurukšetri, tijekom i nakon tog rata su vrlo detaljno opisane u epu Mahabharata. Jedan od dijelova Mahabharate je Bhagavad Gita koju je izgovorio Šri Krišna svom prijatelju Arđuni. Bhagavad Gita je izgovorena na bojnom polju Kurukšetra uoči bitke. Arđuna je pao u malodušnost i pomišljao je da se povuče iz borbe. Smatrao je da je borba uzaludna jer će mnogo vojnika poginuti što uključuje i njegove rodbinske članove. Šri Krišna je u Bhagavad Giti ohrabrio Arđunu na vršenje njegove dužnosti kšatrije, ratnika i zaštitnika slabih, te objasnio djelovanje iz nevezanosti te mnoge druge teme. Bhagavad Gita je abeceda duhovnog znanja i prihvaćena je od svih kao osnova vedskog znanja ili učenja koje danas nazivamo „hinduizmom“.
Krišna avatar opunomoćuje Mjesec. Bhakti yoga je put posvećenosti i odanosti (devocije). Mjesec predstavlja bhakti yogu, odnosno vrhunce osjećaja ljubavi i nesebične predanosti. Krišna je posebno u aktivnostima u Vrindavanu predstavio raspoloženje bhakti yoge. Osim toga Krišna se pojavio s egzaltiranim Mjesecom u ascendentu. To pokazuje dominantan utjecaj Mjeseca u Njegovom životu.
Majka Krišne (ona u čijem je domu odrastao – Jašoda) igra posebnu ulogu u Njegovom životu. Privrženost roditeljima i domu dominira prvim godinama života Krišne. U životu Rame je otac igrao važnu ulogu i zbog odluka i obećanja oca su se u životu Rame dogodile važne prekretnice. U životu Krišne majka igra važnu ulogu. Krišna je okružen kravama i pastirima, a Njegova omiljena hrana je mlijeko i ostali mliječni proizvodi. Sve su to simboli Ćandre, mentaliteta i raspoloženja majke, brige i njege za dom i obitelj, emotivnu sigurnost i zaštitu. Majka je također ona koja daje hranu, nužno potrebnu za opstanak. U vedskoj se kulturi mlijeko i mliječni proizvodi općenito smatraju najkvalitetnijom hranom. Hrana je važna ne samo za opstanak i preživljavanje nego i za osjećaj sigurnosti u ovom svijetu te nam zdrava i kvalitetna omogućuje da napredujemo prema svrsi i cilju života. Sve ove simbole možemo poistovjetiti s ulogom Chandre u natalnoj karti.
U životu Rame dužnost je bila na prvom mjestu. U životu Krišne ljubav je na prvom mjestu. U aktivnostima nakon odlaska iz Vrindavana Krišna je uvijek djelovao kao prijatelj i zaštitnik svojih bhakta, Pandava. Krišna je poput Gurua podučio Arđunu. U Mahabharati nije igrao glavnu ulogu, ali je uvijek djelovao podržavajuće, poput majke koja iz pozadine podržava, hrani i pruža utočište. U ratu na Kurukšetri Krišna nije koristio oružje nego je djelovao kao vozač kočije, ali i onaj koji ohrabruje i pruža podršku u teškim trenucima i odlukama. Krišna je samo jednom podignuo oružje u ratu i to da zaštiti svojeg bhaktu; branio je Arđunu tako što je slomljenim kotačem kočije jurnuo na Bhišmu koji je bio u prilici ubiti Arđunu. Na taj je način pokazao raspoloženje zaštitnika pod svaku cijenu kao što bi i majka zaštitila svoje dijete pod cijenu svog života. Krišna je opisan kao „ocean samilosti“ (karuna-sindhu), a jedno od imena Ćandre je karuna-rasa-sampurna, što znači „onaj koji je pun draži i osjećaja samilosti i suosjećanja.
Svrha pojave Krišne je da nam pokaže i nauči nas upotrebi uma i emocija u pravu svrhu, kako da transcendiramo svoje želje za odnosima, ljubavlju, pripadnošću, emotivnim zadovoljstvom i ostalo. Sljedeća mantra pomaže u tome:
om namo bhagavate vasudevaya